Namalowałem ostatni z obrazków w serii męczennicy. Tym razem byli to mieszkańcy Pratulina, którzy wystąpili przeciwko zastąpienia swojego unickiego kościoła na rosyjski kościół prawosławny. Na cmentarzu przykościelnym rosyjscy żołnierze zastrzelili wówczas, w 1874 roku, 13 obywateli: Wincentego Lewoniuka, Daniela Karmasza, Łukasza Bojko, Konstantego Bojko, Konstantego Łukaszuka, Bartłomieja Osypiuka, Aniceta Hryciuka, Filipa Kiryluka, Ignacego Frańczuka, Jana Andrzejuka, Maksyma Hawryluka, Michała Wawrzyszuka i Onufrego Wasyluka. Rannych zostało 180 osób. W 1998 r. zostali oni beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II.

Jan Rylke. Męczennicy z Pratolina, akryl, olej, płótno, 100x130cm.,

Zanim przystąpię do kolejnej serii, zacząłem malować okazjonalne, rocznicowe obrazy. Na tym przedstawiłem cud nad Wisłą, czyli jak Piłsudski przegania Budionnego. Cudem jest oczywiście interwencja Matki Bożej Łaskawej z warszawskiego kościoła Jezuitów.

Jan Rylke. Cud nad Wisłą, akryl, olej, płótno, 80x100cm., 2020 rok

Miałem jeszcze w zeszłym roku namalować rząd Paderewskiego - pierwszy polski rząd uznany przez społeczność międzynarodową, który ukonstytuował się 16 stycznia 2019 roku, ale dopiero teraz to zrobiłem. Mój dziadek był w nim ministrem skarbu. Trochę było z tym kłopotu, bo nie znalazłem żadnego oficjalnego zdjęcia tego rządu i jest to pierwsze takie ujęcie.

Jan Rylke. Rząd Paderewskiego, akryl, płótno, 80x100cm., 2020 rok